تاريخ : سه شنبه ۱ آبان۱۳۸۶ | 14:56 | نویسنده : میلاد

                   

کلیساهای فرانسه

معماری گوتیک
معماری گوتیک به دوره ای اطلاق می شود که همزمان است با اتمام قرون وسطی و برخی آن را عصر ایمان هم می نامند. این سبک یک سبک مذهبی بوده که همواره در خدمت کلیسا بوده است. معماری گوتیک در اواخر سده ی دوازدهم میلادی در فرانسه پدید آمد و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود.
مشخصات این دوره:

حکام از نظر سیاسی قدرت بیشتری یافتند

شور و هیجانات مذهبی شدید در بین مردم

توجه به علوم الهی و مرکزیت کلیسا

معماری دوره ی گوتیک سبک مشخصی هست با بنا هایی که اکثرا از نظر فرم و نما شباهت زیادی به هم دارند. ساختمان های مشهور این دوره را همانطوری که گفته شد کلیسا ها تشکیل می دهند. بناهای این دوره با پنجره های مشبک رنگی به تعداد زیاد و سقف های نوک تیز و همینطور ارتفاع زیاد (که حالت عظمت بخشی به کلیسا را القا می کند، به خاطر اعتقادات شدید دینی مردم این دوره) از دوره های دیگر متمایز می شوند. حتی کلیسای ساگرا فمیلیا - خانواده مقدس - با اینکه در سال 1883-1926 ساخته شده ولی چون با الهام ازاین دوره بنا شده خصوصیات بناهای این دوره را به طور کامل نشان می دهد. در کل معماری این دوره با همه تلاشی که برای الهیت بخشی به کلیسا و دادن حالت نورانی و دلباز به کلیسا دارد سبک سرد و خشنی است که تنوع زیادی نداشته و حالت مسرت بخشی را حداقل به انسان امروز نمی دهد.

 

کلیسای نوتردام پاریس
این بنا در سال 1163 میلادی ساخته شد، متعلق به سبک گوتیک آغازین و کمی متمایل به گوتیک پیشرفته است. نقشه ی کلیسا به پنج راهرو تقسیم می شود. معماری این کلیسا تلفیقی از شیوه ی بلوک بندی رمانسک با شیوه ی طاق زنی شش بخشی صحن در دوره ی گوتیک آغازین است.
نمای غربی آن شامل دو برج بزرگ است. نمای این بنا به نماهای رمانسک شباهت دارد و به طور کلی کم روزنه تر و منظم تر از کلیسای لائون است.

 

کلیسای لائون
از آثار معماری گوتیک آغازین است که در سال 1160 میلادی در پاريس ساخته شده. هر چند این کلیسا بسیاری از ویژگی های معماری رمانسک را داراست ولی وجود المانهای معماری گوتیک مانند طاق جناغی و قوس تیزه دار موجب شده جز سبک گوتیک بشمار بیاید.
پلان امروزی آن تقریبا دراز و باریک است و حال و هوایی انگلیسی دارد. سقف شیب دار چوبی بالای بالکانه، قوس بندی صحن، ردیف پنجره های زیر گنبد از ویژگی های گوتیک اولیه است که در این بنا دیده می شود.
در کلیسای لائون دو برج در دو طرف هر یک از بازویی ها یک برج گلدسته و دو برج غربی وجود دارد که تعدادشان روی هم رفته به هفت برج یعنی به عدد کامل عرفانی می رسد. این عدد کامل برج ها از ویژگی های گوتیک آغازین بوده است.

 

کلیسای سنت شاپل
این کلیسا که در شهر پاریس واقع شده یکی ازنمونه های زیبا و کامل سبک مشعشع نوین است. سبک مشعشع نوین نیمه ی اول سده ی سیزدهم در دل معماری گوتیک پیشرفته شکل گرفت. از ویژگی های آن باید به ظرافت کاری های باشکوه اشاره کرد.
در این بنا بدنه ستون ها و دیوارها بقدری کم حجم شده اند که بیش از سه چهارم کل بنا را شیشه های منقوش تشکیل می دهند. پنجره های بزرگ کلیسا به ابعاد 4.5 در 14.5 متر بزرگترین پنجره های طراحی شده تا آن زمان بودند. در این کلیسا سعی شده بر نازکی و ظرافت عناصر معماری تاکید شود.

 

کلیسای آمین
این کلیسا هم در فرانسه قرار دارد و بنای آن در سال 1220 آغاز و طی سالهای 1236 و1240 تا سال 1270 تکمیل شده. در کلیسای آمین هدف اصلی هم از نظر فنی و هم به خاطر زیبایی ایجاد ارتفاعی سرگیجه آور بوده است.

استخوان بندی بنا به حداقل رسیده قاب بندی های کشیده و نازک و ردیف پنجره های عمودی همگی به ارتفاع ساختمان تاکید می کند. کلیسا از بناهای دوره گوتیک مترقی است.  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ